Wymiana pokrycia dachowego – jaka będzie najlepsza membrana dachowa. Cena i właściwości membran

Wymiana pokrycia dachowego może być kosztowna. Czy najlepsza membrana dachowa to wysoka cena?

Nie czekajmy, aż zacznie nam kapać na głowę i jak widzimy, że kondycja naszego dachu nie jest zbyt dobra, lepiej zaplanujmy nowe pokrycie. Pytanie jednak powstaje: jakie? Oferta różnych rodzajów materiałów na dach jest dość duża, więc można się pogubić w tym bogactwie. Z jednej strony jest grupa tradycyjnych pokryć (blacha, papa, dachówka itd.), z drugiej – dostępne są nowoczesne rozwiązania jak membrana dachowa Hyperdesmo. Jaką podjąć decyzję?

Budując dach słabej jakości konieczna będzie wczesna wymiana pokrycia dachowego

Budowa domu czy budynku użyteczności publicznej to spore koszty, ale nie kończą się, gdy już zaczniemy go użytkować. Na początku, gdy wszystko jest nowe, nawet o tym nie myślimy, że coś zacznie szwankować, ale już po kilku latach przypomni nam się znane wyrażenie o “złośliwości rzeczy martwych”. Niektóre naprawy, jak nie są pilne, mogą poczekać, gorzej z tymi, które wymagają natychmiastowej reakcji. Tak jest w przypadku dachu, ale błędem byłoby czekanie do samego końca. Musimy więc stale kontrolować jego stan, a gdy zobaczymy, że to jego ostatnie chwile, powinniśmy zatrudnić ekipę do wykonania nowego pokrycia. Zanim jednak to zrobimy, pomyślmy, co będzie najlepszego na dach.

membrana dachowa cena, wymiana pokrycia dachowego

Papa to niska cena, ale o wiele słabsza wytrzymałość niż membrana dachowa

Papa – chyba najbardziej znane pokrycie dachowe – występuje dziś pod nazwą papy termozgrzewalnej, cechującej się lepszymi właściwościami. Niekiedy też zamiast niej wykorzystuje się bardziej estetyczny gont bitumiczny. Niezależnie od tego, co wybierzemy, możemy być pewni, że papa nieźle sobie radzi na dachach płaskich bądź cechujących się niewielkim nachyleniem. Papy układa się najczęściej warstwowo, a następnie mocuje specjalnymi wkrętami lub gwoździami. Całość uszczelnia się lepikiem. Jeśli chcemy zdecydować się na papę lepiej, żebyśmy wcześniej poznali jej słabe strony, które – szczerze mówiąc – trochę ją dyskwalifikują:

  • Bardzo łatwo ulega rozwarstwieniu, a co gorsza widoczne są na niej pęknięcia. To oznacza, że po dość krótkim czasie jakość pokrycia zacznie diametralnie słabnąć;
  • Pamiętajmy też, że papa termozgrzewalna nie przepuszcza pary wodnej, a to prowadzi do powstawania brzydkich, ale co gorsza – niezdrowych grzybów na suficie.

Czy blachodachówka to lepsze rozwiązanie?

Wiele osób, zamiast papy wybiera blachodachówkę, bo to dość tani surowiec. W przeszłości wykorzystywano płaskie płaty metalu, lecz dzisiaj to się zmieniło i najczęściej stawia się na blachę profilowaną. Konstrukcja blachodachówki to rdzeń ze stali bądź aluminium, który dodatkowo jest wzmacniany powłoką ochronną. Jak wspomnieliśmy wcześniej – blachodachówka nie jest droga, ale też niewiele waży, a jej montaż jest bardzo łatwy. Ma niestety dużo wad:

  • Nie sprawdza się do pokrycia dość skomplikowanych dachów;
  • Generuje nieprzyjemne, męczące dźwięki podczas opadów deszczu;
  • Jest niezbyt trwała, bo wytrzymuje w dobrym stanie około 15 lat;
  • Jak zostanie naruszona warstwa ochronna pokrycia, może dojść do rdzewienia blachy.

Coś zupełnie innego, coś lepszego – Hyperdesmo

Jak widzimy, nawet jak przedstawione powyżej materiały mają swoje zalety, to jednak spodziewać się można najgorszego, czyli pęknięć i rozerwań, aż w konsekwencji dach zacznie przeciekać. Potrzeba więc tu nowatorskiego rozwiązania, któremu niestraszne nie tylko złe warunki atmosferyczne, ale i upływ czasu.

Warto polecić płynną membranę Hyperdesmo, która jest odporna zarówno na promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, jak i napór stojącej wody. Specjalnie opracowany sposób aplikacji sprawia, że podczas montażu membrany nie ma ryzyka, że pojawią się szwy czy inne newralgiczne miejsca, które w późniejszym czasie o sobie przypomną. Tak pokryty dach wytrzyma w świetnej kondycji bardzo długo, nawet 25 lat! A co równie ważne, płynną membranę Hyperdesmo z powodzeniem można stosować na poniszczone pokrycie dachu, niezależnie jaki to materiał.

Nie tracimy więc ani czasu, ani pieniędzy, by uporać się z pozostałościami po starym dachu. Co najważniejsze, taka membrana dachowa to nieduży koszt, nie musimy się więc obawiać, że cena wymiany pokrycia dachowego metodą Hyperdesmo będzie za wysoka na nasze możliwości.

membrana dachowa cena, wymiana pokrycia dachowego

A poza tym?

Warto też wiedzieć, że są inne pokrycia, ale bardzo rzadko stosowane. To na przykład płyty dachowe – spotykane wyłącznie na zadaszeniach przemysłowych czy na dachach o lekkiej konstrukcji, na przykład altan, wiat czy garaży. Na domach jednorodzinnych zaś praktycznie niespotykane. Inne to masy dachowe, gont drewniany, strzecha (słomiana lub trzcinowa), łupek, a nawet zielony dach ekologiczny.

Przymierzając się do wymiany dachu, warto wiedzieć, że poza tradycyjnymi sposobami są nowsze i bardziej obiecujące. Wiele osób boi się co prawda tego, co “świeże”, ale w przypadku membran Hyperdesmo te lęki są nieuzasadnione.

 

HYDROIZOLACJE DACHÓW – sprawdź ofertę

Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!
Zadzwoń
61 610 01 99
Zadzwoń
Scroll to Top