Membrana EPDM – najczęstsze usterki i jak im zaradzić?

Czy membrana EPDM to dobre rozwiązanie?

Wymiana pokrycia dachowego to nie żarty, bo skala tego przedsięwzięcia – zarówno czasowa, jak i finansowa – jest ogromna. Dlatego też trzeba podejść do tego zadania rozsądnie, starając się dobrać jak najlepsze rozwiązanie. Załóżmy, że mamy dach wykonany z membrany EPDM, ale jego czas dobiega już końca. Czy warto znów na taki postawić, czy lepiej zrobić coś innego?

Membrana EPDM – co to w ogóle jest?

Membrana EPDM nie jest tak znanym materiałem na pokrycie dachowe, jak chociażby papa termozgrzewalna bądź blachodachówka, ale czasem jest wykorzystywana, szczególnie do płaskich powierzchni. EPDM jest po prostu syntetycznym kauczukiem (gumą), który należy do grupy elastomerów. Nazwa jest skrótem od głównego składnika membrany: etyleno-propyleno-dienowego-monomeru, ale tworzą go również inne elementy, jak sadza techniczna, olej techniczny, ił, siarka oraz stabilizatory.

Taki rodzaj gumy jest bardzo szeroko stosowany, a dziedziny, w których wykorzystuje się go najczęściej, to motoryzacja i budownictwo. I właśnie – powstające budynki niekiedy są pokrywane membraną EPDM, bo jest dość wytrzymała i odporna na negatywne warunki atmosferyczne. Co z tego jednak, skoro po pewnym czasie pojawiają się usterki. Jakie?

Czy znów postawić na membranę EPDM?

Jak napisaliśmy we wstępie – wyobraźmy sobie, że wcielamy się w postać osoby, która przymierza się do wymiany pokrycia dachowego. Obecnie znajduje się tam wysłużona membrana dachowa EPDM, która początkowo sprawowała się dobrze, ale później zaczęły się problemy. Jesteśmy teraz w kropce, bo nie chcemy kombinować z czymś innym, ale z drugiej strony nie mamy zamiaru – znowu po kilku latach – zmieniać dachu. To bardzo kosztowne i czasochłonne! Jeśli mamy takie myśli, to nie warto się z nimi bić, lecz korzystniej postawić na inne rozwiązanie. Zaraz o nim napiszemy, ale tutaj jeszcze przyjrzyjmy się, dlaczego EPDM zawodzi.

Membrana EPDM

Słabe strony membrany EPDM

  • Wielką wadą jest jej wygląd. Początkowo nie zwracamy na to uwagi, ale później, gdy czas zacznie zostawiać tam znaki, będziemy coraz bardziej poirytowani;
  • Inną niedogodnością jest to, że membrana EPDM występuje głównie w czarnym kolorze, co w czasie upałów grozi przegrzaniem całego budynku. Czerń pochłania ciepło, aż w pomieszczeniach zaczyna być nieprzyjemny skwar. Jest szansa znalezienia membrany EPDM w jaśniejszych kolorach, ale nie wszędzie uda się ją kupić, a poza tym przygotujmy się na wyższe koszty (średnio o 30%);
  • Niestety, membrana EPDM łatwo się dziurawi, więc wiele zdarzeń (spadające gałęzie czy robotnik spacerujący po dachu) może spowodować uszkodzenie.

Wymieniliśmy najważniejsze wady, a jest ich więcej, ale te powyżej są najbardziej irytujące. Co w takim razie zrobić? Czy znów zdecydować się na membranę EPDM, a później żałować, czy lepiej porozglądać się za czymś lepszym?

Hyperdesmo – niedościgniona jakość

Z wymianą dachu wiąże się też inny problem, bo zniszczona nawierzchnia – nim zostanie zastąpiona inną – musi być przecież usunięta. Czy rzeczywiście? Czy jest tak w każdym przypadku? Jak się okazuje wcale nie, bo istnieje sposób, który pozwala nałożyć nową powłokę na zużytą. Takie możliwości zapewnia – płynna membrana hydroizolacyjna Hyperdesmo!

Membrana EPDM

Mamy tu do czynienia z wyjątkową i nowatorską technologią, zapewniającą wysokiej jakości efekt. I to przez długi czas, bo trwałość opisywanej membrany obliczona jest aż na 25 lat! Pasuje do każdego podłoża, jest wytrzymała zarówno mechanicznie, chemicznie, jak i wykazuje odporność na działanie UV. Niestraszne jej zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury (w przedziale od -40 do +90 stopni Celsjusza), “oddycha”, co oznacza, że bez trudu odprowadza wilgoć z wnętrza budynku do atmosfery. A jeśli do tego dodamy to, o czym wcześniej wspominaliśmy, że można ją nakładać bez przygotowania – nawet na mocno zniszczone podłoże – to w pełnej krasie widzimy, z jak rewelacyjnym produktem mamy do czynienia

Podsumowując, można stwierdzić z całą mocą, że choć membrana EPDM ma swoje niewątpliwe zalety, to nijak może konkurować z płynną membraną Hyperdesmo. To po prostu inna liga, a jej mocne strony, które wymieniliśmy, tylko to potwierdzają.

HYDROIZOLACJE DACHÓW – sprawdź ofertę

Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!
Zadzwoń
61 610 01 99
Zadzwoń
Scroll to Top