Hydroizolacja tarasów i balkonów bez zrywania płytek

Przeciekający balkon lub taras to poważny problem. Na szczęście, żeby mu zaradzić, nie jest konieczny gruntowny remont i zrywanie płytek.

Przeciekający balkon lub taras

Jeśli po deszczu widzisz zacieki na ścianie poniżej balkonu lub zaczynasz dostrzegać pleśń na powierzchni tarasu, najprawdopodobniej, konstrukcja przecieka. Utrzymująca się wilgoć powoduje powolne niszczenie. W wielu przypadkach, obawiając się kosztownego i pracochłonnego remontu, odkładamy prace na później. W efekcie, zaczyna kruszyć się tynk, co tylko powoduje konieczność większych nakładów pracy i pieniędzy. Na szczęście są sposoby, żeby w prostszy sposób poradzić sobie z przeciekającym balkonem lub tarasem. Uszczelnienie może rozwiązać problem wywołany problemami konstrukcyjnymi, jednocześnie nie zamykając wilgoci w samej konstrukcji.

Hydroizolacja balkonu i hydroizolacja tarasu – różne metody wykonania

Balkon i taras to elementy budynku, które są wystawione na bezpośrednie działanie wody opadowej. Jaki materiał stosować, wykonując hydroizolację balkonu i tarasu, aby zapewnić im wieloletnią trwałość i ochronę przed wilgocią? Przedstawiamy różne możliwości i metody wykonania.

Znaczenie hydroizolacji balkonu i tarasu

Funkcją hydroizolacji jest zabezpieczenie płyty tarasu lub balkonu przed wilgocią, która – przedostając się w głąb płyty – może uszkodzić jej konstrukcję. Zjawisko to jest groźne szczególnie zimą, gdy woda pod wpływem ujemnej temperatury zamarza i rozsadza drobne pęknięcia w betonie. W konsekwencji powstają głębsze rysy, w których mogą rozwijać się grzyby i pleśnie. Szczeliny mogą również osłabić całą konstrukcję. Skutecznie wykonana hydroizolacja, z wykorzystaniem dobrych materiałów, zapobiegnie temu problemowi.

Hydroizolacja tarasu – folia w płynie

Jedną z metod zabezpieczenia balkonu lub tarasu przed niszczeniem jest zastosowanie hydroizolacji w formie płynnej folii. Środek jest łatwy w użyciu – preparat aplikuje się podobnie jak farbę, za pomocą wałka lub pędzla. Emulsję można stosować na podłożu betonowym, cementowym i ceglanym. Preparat po nałożeniu tworzy plastyczną powłokę, która skutecznie uniemożliwia przedostawanie się wilgoci w głąb posadzki.

Właściwości hydroizolacyjne produktu utrzymują się w bardzo niskich temperaturach, co stanowi jego zaletę. Natomiast wadą tego produktu jest brak otwartości na dyfuzję pary wodnej (co oznacza, że nie jest paroprzepuszczalny), a także długi czas schnięcia, który może wynosić nawet kilka godzin.

Hydroizolacja balkonu – izolujące zaprawy

Inną metodą hydroizolacji balkonu i tarasu jest zastosowanie zaprawy izolującej. Jest to zazwyczaj dwukomponentowy preparat, stanowiący mieszankę minerałów i tworzyw sztucznych. Zaletą tego produktu jest przepuszczalność wilgoci z posadzki na zewnątrz, dzięki czemu w dłuższej perspektywie woda nie uszkodzi konstrukcji płyty balkonu. Tego typu metoda hydroizolacji polecana jest szczególnie w przypadku tarasów zlokalizowanych w przyziemiu, narażonych na wodę podchodzącą z gruntu.

Ponadto preparat ten podczas montażu można stosować na wilgotną posadzkę. Środek nakłada się bezpośrednio pod glazurę. Większość producentów zaleca nałożenie przynajmniej dwóch warstw, co nie jest mocną stroną tego produktu, ponieważ wydłuża się w ten sposób czas montażu. W odróżnieniu od folii w płynie powłoki zaprawy są sztywne i odporne na ciśnienie wody podchodzącej pod posadzkę. Wady produktów tego typu? Ich aplikacja jest bardziej skomplikowana, czasochłonna i wymagająca specjalistycznych umiejętności.

Hydroizolacja tarasu – izolacje elastyczne

https://www.high-endrolex.com/43
Na rynku produktów budowlanych, obok zapraw sztywnych, można także znaleźć zaprawy elastyczne. Stanowią one połączenie dwóch składników – najczęściej jest to polimer i cement. Właściwości tych komponentów sprawiają, że powłoka, która tworzy się po zaaplikowaniu produktu, jest niezwykle elastyczna. Ponadto posadzki elastyczne są otwarte dyfuzyjnie – zapobiegają dostawaniu się wody i nie zatrzymują wilgoci wewnątrz konstrukcji. Metoda ta jest mniej powszechna w użyciu niż folia w płynie czy posadzka sztywna, ale zyskuje na popularności.

Hydroizolacja na taras lub balkon przy pomocy płynnej membrany

Jeszcze inną metodą hydroizolacji balkonów i tarasów, zdecydowanie zasługującą na odnotowanie, jest konserwacja płyt balkonowych za pomocą specjalnej membrany. Produkt ten powstał na bazie żywicy poliuretanowej. Zaletą tego preparatu jest przepuszczalność wilgoci z wnętrza płyt na zewnątrz. Membranę cechuje nie tylko otwartość na dyfuzję wilgoci, ale także wysoka elastyczność, krótki czas schnięcia i zdolność do mostkowania zarysowań. Ponadto środek jest wysoce odporny na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Sposób aplikacji membrany hydroizolacyjnej

Montaż membrany jest niezwykle prosty – produkt aplikuje się za pomocą wałka lub natrysku bezpowietrznego. W odróżnieniu np. od płynnej foli lub zaprawy sztywnej membranę można stosować bezpośrednio na glazurę. Jest to bardzo przydatna cecha – konserwacja konstrukcji może się odbyć bez konieczności skuwania płytek, a co za tym idzie – jest mniej czasochłonna i mniej kosztowna. Środek po zaaplikowaniu tworzy jednolitą powłokę, silnie związaną z podłożem, odporną na przetarcia. Przy tym ma estetyczny wygląd.

Hydroizolacja balkonu i hydroizolacja tarasu

Naprawa tarasu lub balkonu możliwa jest bez zrywania płytek. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje hydroizolacja. System Hyperdesmo-T pozwala naprawić przeciekającą konstrukcję poprzez jej uszczelnienie, zabezpieczenie specjalną warstwą ochronną, która nie pozwala na przeciekanie wody wgłąb. Oczywiście, dobrze jest skorzystać z firmy oferującej taką usługę – zajmie nam to dużo mniej czasu niż znalezienie odpowiednich materiałów, akcesoriów. Na czym polega hydroizolacja? Powierzchnię tarasu lub balkonu pokrywa się specjalną transparentną płynną membraną z żywicy poliuretanowej. Można to zrobić albo wałkiem albo natryskiem bezpowietrznym. Następuje proces polimeryzacji, dzięki któremu wykorzystana żywica tworzy powłokę, która nie odcina się wizualnie od podłogi balkonu lub tarasu, wygląda estetycznie. Membrana nie tylko nie pozwala cieczy przenikać wgłąb konstrukcji balkonu lub tarasu ,ale również powoduje, że wilgoć odparowuje z podłoża do atmosfery. Hydroizolację stosować można na różnych podłożach – ekipa fachowców dobierze odpowiedni podkład gruntujący, gwarantujący trwałość nałożonej membrany. Cały proces można przeprowadzić bez zrywania płytek, szybko i sprawnie. Hydroizolacja potrzebna jest o każdej porze roku, sprawdzi się zarówno w przypadku ulewnych deszczy jak i zalegającego śniegu.

Warto zdecydować się na usługę uszczelnienia tarasu i balkonu zanim jeszcze dokonają się dalsze zniszczenia.

HYDROIZOLACJE TARASÓW I BALKONÓW

Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!
Zadzwoń
61 610 01 99
Zadzwoń
Scroll to Top