Hydroizolacja dachów w systemie płynnych membran Hyperdesmo

Płynna membrana Hyperdesmo i hydroizolacja dachów

Duża trwałość, wytrzymałość na niekorzystne czynniki i możliwość aplikacji na różnych podłożach to najważniejsze zalety systemu płynnej hydroizolacji Hyperdesmo.

Hydroizolacja dachu narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Na ich trwałość wpływają nasłonecznienie, wiatr, niskie temperatury i przede wszystkim wilgoć. Dodatkowym problemem jest to, że nawet niewielkie, pojedyncze nieszczelności w hydroizolacji dachu powodują, że ta przestaje pełnić swoją funkcję. Dlatego tak ważnym i trudnym zarazem zadaniem okazuje się wybór odpowiedniej metody.

Wśród różnych metod pod względem wytrzymałości wyróżnia się hydroizolacja płynna. Chronione w ten sposób dachy są bowiem odporne na działanie niekorzystnych czynników przez długi, wynoszący co najmniej dwie dekady, czas. Na tym jednak zalety rozwiązań takich jak to oferowane przez firmę Alchimica Hyperdesmo oczywiście się nie kończą. Co poza tym warto o nich wiedzieć?

Hyperdesmo od Alchimica

System Hyperdesmo produkcji firmy Alchimica został stworzony z myślą o konserwacji dachów krytych papą bitumiczną oraz membraną. Jego twórcom przyświecał jeden cel – stworzyć hydroizolację, która pozwoli na aplikację bezpośrednio na pokryciu dachowym i zabezpieczy przed wilgocią nawet w najtrudniejszych warunkach. Te wymagania spełniła płynna membrana poliuretanowa, która po nałożeniu za pomocą wałka lub urządzenia natryskowego cechuje się stuprocentową szczelnością.

Jak działa system hydroizolacji dachów?

System hydroizolacji firmy Alchimica składa się z maksymalnie trzech warstw. Pierwszą jest grunt, który firma dostarcza w trzech wersjach. Jeśli aplikacja wykonywana jest na powłokach bitumicznych bądź akrylowych, zaleca się stosowanie preparatu Universal Primer 2K40-60. Dla powłok z membraną EPDM rekomendowane są natomiast Microsealer-50 oraz Geodesmo-50. Poza tym firma przygotowała także grunty dla membran z PVC oraz TPO/FPO. Dobór odpowiedniego gruntu może być trudny, jednak korzystając z usług dobrej firmy wykonawczej mamy gwarancję zastosowania właściwego preparatu.

Poza gruntem i samą membraną w skład systemu wchodzi także powłoka ochrona top-coat ADY-E. Jest ona stosowana opcjonalnie, w przypadku gdy dach wymaga szczególnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Podnosi ona refleksyjność aż do poziomu SRI 102, co sprawia, że pokryte nią dachy bez problemu spełniają normy określone dla tak zwanych „zimnych dachów”. Dodatkowa powłoka zwiększa także wytrzymałość izolacji na czynniki eksploatacyjne – z poziomu P1 do P3.

Hyperdesmo – zalety

certyfikat płynnych membran hydroizolacyjnych hyperdesmoHyperdesmo od Alchimica sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych. Jest odporna na promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, a także napór stojącej wody. Sposób aplikacji membrany sprawia zaś, że powłoka pozbawiona jest szwów i innych newralgicznych punktów. Znacznie zwiększa to jej wytrzymałość zwłaszcza w miejscu montażu takich elementów jak klimatyzatory czy anteny, które w tradycyjnych systemach najczęściej narażone są na uszkodzenia.

To sprawia, że system Hyperdesmo z powodzeniem stosowany jest na całym świecie, w różnych warunkach klimatycznych. Łączna powierzchnia zabezpieczonych tym systemem dachów i tarasów wynosi aż 10 milionów metrów kwadratowych, a producent gwarantuje, że swoje zadanie spełniać będą przez 25 lat. To chyba najlepszy powód, by zaufać firmom oferującym konserwację pokrycia dachowego w tym systemie.

Hydroizolacja dachu płaskiego – jak wykonać? Jakim sposobem?

Izolacja, w tym hydroizolacja dachu płaskiego to jedno z ważniejszych zadań każdej inwestycji budowlanej. Zarówno brak ocieplenia, jak i materiału wodoodpornego może spowodować przyszłe kłopoty – utratę energii cieplnej i zawilgocenie. Dachy płaskie są tutaj szczególnym przypadkiem, gdyż są niewątpliwie typem dachu występującym w Polsce najczęściej, a ich konstrukcja wymaga aby stosowane na nich izolacje były lekkie i niezawodne.
hydroizolacja dachu płaskiego
Hydroizolacja dachu płaskiego musi być wykonana porządnie, by dobrze sprawowała się przez wiele lat użytkowania. Wiele dostępnych materiałów i sposobów jej montażu może wprowadzać pewien zamęt, warto więc przywołać najważniejsze informacje na ten temat. Hydroizolacja dachów służy przede wszystkim ochronie przed wodą opadową. Z jednej strony musi być dopasowana do konkretnych parametrów: szacowanych uwarunkowań i obciążeń, z drugiej – powinna bezproblemowa, łatwa w łączeniu oraz montażu.

Jaki materiał do hydroizolacji dachów warto polecić?

Materiałem, który często się tu spotyka, jest papa na dach, lecz najtrwalsze zabezpieczenie zapewnia hydroizolacja w systemie płynnych membran. Doskonale chroni dach przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz pęknięciami. Ta technologia daje wysokiej jakości efekt, a hydroizolacje wykonane z takiego materiału gwarantują, że będą służyć bardzo długo – ponad 25 lat. Co równie ważne, idealnie wiąże się ona ze wszystkimi podłożami, jakie stosowane są na dachach. Wykazuje odporność na działanie mechaniczne oraz chemiczne i promieniowanie UV.

Płynne membrany Hyperdesmo – przykładowe produkty

Chociaż na rynku istnieje bardzo dużo różnych produktów, to szczególnie marka Hyperdesmo zasługuje na uwagę. To jednoskładnikowa membrana poliuretanowa, tworząca bardzo elastyczną, odporną na wszelkie warunki środowiskowe, powłokę o wysokich parametrach. To samo powiemy o Hyperdesmo Particular (zbrojona włóknem szklanym jednoskładnikowa płynna membrana – stosowana m.in. do hydroizolacji oraz ochrony detali konstrukcyjnych), Hyperdesmo-Haa (możliwość aplikacji membrany nawet w niskich temperaturach i przy niskiej wilgotności powietrza) czy Hyperdesmo Classic.
hydroizolacja dachu płaskiego

Najważniejsze zalety hydroizolacji dachu płaskiego w systemie płynnych membran

To, o czym już wspominaliśmy, czyli szerokie zastosowanie oraz ponadprzeciętna gwarancja – ponad 25 lat użytkowania – to zdecydowanie pozytywy warte odnotowania. Co poza tym?

  • Materiał ten sprawdza się zarówno na dachach płaskich, jak i pochyłych;
  • Zastosowane w płynnych membranach dachowych – innowacyjne żywice poliuretanowe, zapewniają niezwykłą trwałość;
  • Łatwa aplikacja, co znacząco przyspiesza proces nakładania membran;
  • Gwarancja kompleksowej hydroizolacji – od początku do końca wysoka jakość;
  • Mostkowanie pęknięć już nawet w zakresie 2 mm;
  • Zapewnienie wysokiej paroprzepuszczalności.

Jak widać, hydroizolacja dachu, szczególnie wykonana w systemie płynnych membran, to najlepszy sposób na trwały, wodoodporny dach na lata.

HYDROIZOLACJE DACHÓW – sprawdź ofertę

Artykuł Ci się spodobał? Udostępnij!
Zadzwoń
61 610 01 99
Zadzwoń
Scroll to Top